Specjalne zastosowania wymagają specjalnych połączeń. Na przykład w przemyśle lotniczym bardzo popularne są nity z łbem stożkowym HI-LOK. Poniżej wyjaśnimy, co kryje się pod ta nazwą, a także jakie są zalety połączeń HI-LOK. HI-LOK™ jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Hi-Shear Corporation, dostawcy rozwiązań dla przemysłu lotniczego. Są one zwykle używane do produkcji zespołów konstrukcyjnych.
01. Jak działa HI-LOK?
Typowe połączenie HI-LOK składa się ze śruby i tulei z gwintami i przeciwgwintami. Śruba jest prowadzona przez otwór w elemencie obrabianym i może być zamocowana z przeciwnej strony za pomocą mankietu. Sześciokątna grzechotka („Allen”) włożona w śrubę od góry przez uchwyt narzędziowy grzechotki mocuje ją na miejscu podczas dokręcania kołnierza. Co czyni go wyjątkowym: Mankiet jest wyposażony w zdejmowaną nakrętkę. Po osiągnięciu prawidłowego momentu dokręcania lub naprężenia wstępnego, odłącza się od tulei bez interwencji użytkownika. Mankiet jest wtedy optymalnie zaciśnięty.
02. Jakie są zalety połączeń HI-LOK?
Połączenia HI-LOK są zwykle stosowane, gdy wymagana jest wysoka wytrzymałość na rozciąganie w ekstremalnych zastosowaniach. Na przykład w przemyśle lotniczym, gdzie bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem. Zalety:
- Bezpieczne połączenie z idealnym naprężeniem wstępnym można wykonać bez użycia skomplikowanych narzędzi.
- System HI-LOK oszczędza miejsce i dlatego nadaje się nawet do wąskich przestrzeni konstrukcyjnych.
- W porównaniu z innymi metodami mocowania, HI-LOK charakteryzuje się dużą wytrzymałością zmęczeniową połączoną z dużą wytrzymałością.
- Zmniejszenie ciężaru można osiągnąć dzięki HI-LOK w porównaniu z konwencjonalnymi śrubami i nakrętkami.
03. Czy potrzebujesz specjalnego narzędzia HI-LOK?
Krótka odpowiedź: Tak. Aby klucz imbusowy można było włożyć w śrubę od góry, główka grzechotki – czyli uchwyt narzędziowy – musi mieć centralnie umieszczony „kanał”. Mówiąc prościej, grzechotki HI-LOK mają otwór w uchwycie narzędziowym. Problem: ponieważ zazwyczaj pośrodku uchwytu narzędziowego znajduje się kulka lub sworzeń, który blokuje narzędzia wsuwane, nie można już zamocować nakrętek ani innych nasadek narzędziowych. Jednak w lotnictwie skuteczna ochrona przed uszkodzeniem przez ciała obce (FOD) jest szczególnie ważna i należy za wszelką cenę unikać przypadkowej utraty małych części. Z tego powodu firma STAHLWILLE opracowało i opatentowało specjalną grzechotkę HI-LOK. W tym przypadku klucz sześciokątny lub imbusowy po prostu przesuwa blokadę kulową na bok.