Najprawdopodobniej każdy kiedyś trzymał w ręku klucz. Ale nie wszystkie klucze są takie same – istnieje wiele typów do wielu różnych zastosowań. Poniżej chcielibyśmy wyjaśnić, co musisz wiedzieć, aby nadać sens tematowi.
Jakie są rodzaje kluczy?
Klucze klasyczne są zaprojektowane do stałej szerokości klucza („szerokość na płasko”), która jest podana jako wytłoczony rysunek na rękojeści. Ponadto dostępne są klucze nastawne, które można wykorzystać do chwytania łączników (nakrętek i łbów śrub) o różnych szerokościach. Podsumowując, rozróżnia się siedem powszechnie używanych typów narzędzi podobnych do klucza:
- Klucze płaskie i dwustronne
- Nasadki i klucze do nakrętek
- Klucze oczkowe z grzechotką
- Klucz nastawny, model angielski
- Klucz nastawny, model francuski
- Szczypce-klucze
- Klucze nasadowe
Ponieważ w krajach europejskich dominuje system metryczny, wielkość nacięcia łba łącznika i szerokość klucza podane są w milimetrach. W USA i kilku innych krajach anglosaskich stosowany jest system imperialny; tutaj rozmiary kluczy są mierzone w calach. STAHLWILLE oferuje zarówno klucze metryczne, jak i calowe.
Klucze płasko-oczkowe
Klucz płaski jest prawdopodobnie najczęstszym rodzajem klucza. Występuje w wersjach do łączników z łbem sześciokątnym i kwadratowym. Szczęki klucza są nachylone pod kątem około 15° w większości modeli, a rękojeść lub trzonek jest smukły lub płaski.
- Zaleta: klucze płaskie i dwustronne umożliwiają pracę w ciasnych przestrzeniach i nadają się również do trudno dostępnych nakrętek złączkowych i elementów złącznych. Możliwa jest praca w ciasnych przestrzeniach.
- Wada: otwarta szczęka zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem poślizgnięcia się i obrażeń
Klucze oczkowe
Podczas gdy klucze płaskie i klucze nastawne chwytają łącznik tylko na dwóch jego powierzchniach płaskich, klucze oczkowe chwytają cały łeb łącznika. Pierścień może być zaprojektowany ergonomicznie, na przykład pod kątem, przesunięty lub głęboko przesunięty.
- Zaleta: klucze oczkowe mogą przenosić znacznie wyższe momenty obrotowe – szczególnie w przypadku łączników z łbem sześciokątnym i podwójnym sześciokątem. Ponadto przy tym narzędziu ześlizgnięcie się łba elementu mocującego jest znacznie mniej prawdopodobne niż w przypadku kluczy z otwartymi szczękami.
- Wada: klucze oczkowe są mniej odpowiednie do ciasnych miejsc, trudno dostępnych elementów złącznych lub nakrętek łączących i połączeń przewodów. Wyjątki: istnieją klucze oczkowe otwarte (klucze do przewodów hamulcowych), które mają wycięcie, oraz klucze oczkowe półksiężycowe, które zostały opracowane do pracy w ciasnych przestrzeniach.
Klucze oczkowe z grzechotką
Klucze oczkowe z grzechotką to klucze oczkowe ze zintegrowaną grzechotką, która umożliwia ich przesunięcie w przeciwnym kierunku bez wyjmowania ich z łba łącznika.
- Zaleta: ponowny montaż i wielokrotne nakładanie narzędzia nie jest konieczne. Zapięcie można szybko i skutecznie dokręcać w taki sam sposób, jak grzechotkę, bez przerwy. W przypadku kątowych kluczy oczkowych z grzechotką dwukierunkową, działa to zarówno w kierunku zgodnym, jak i przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
- Wada: podobnie jak wszystkie klucze oczkowe, konwencjonalny klucz oczkowy z grzechotką nie nadaje się do ciasnych warunków lub nakrętek łączących i połączeń rurowych. Wyjątek: klucz oczkowy z grzechotką, który można otworzyć. Jest niezwykle cienkościenny i może chwytać nakrętki złączkowe nawet w ciasnych przestrzeniach roboczych.
Regulowane klucze szczękowe
Rozróżnia się dwa nastawne klucze płaskie: istnieje typ „angielski” i „francuski”. Oba są bardzo podobne i nie są przeznaczone do jednego konkretnego rozmiaru zapięcia. Zamiast tego szerokość klucza można regulować bezstopniowo. Ich nazwy pochodzą od ich regionów pochodzenia.
Typ „angielski”
Za pomocą tego narzędzia można bezstopniowo regulować odległość między dwiema szczękami zaciskowymi.
- Korzyścią dla użytkowników jest to, że ten klucz może być używany do elementów złącznych o wielu rozmiarach i niezależnie od systemu metrycznego i calowego. W pewnym stopniu nadaje się również do ciasnych przestrzeni montażowych i do chwytania płaskich przedmiotów obrabianych.
- Wada: naprawdę dokładne dopasowanie jest prawie niemożliwe do osiągnięcia za pomocą tego narzędzia. W przypadku nieprawidłowego użycia szybko nastąpi deformacja i uszkodzenie szczęk. Dlatego ten model jest szczególnie odpowiedni do dokręcania przeciwnego i do połączeń, które wymagają tylko niskich momentów obrotowych. Ważne jest, aby ruchoma szczęka zawsze wskazywała kierunek obrotu.
Typ „francuski”
Typ francuski ma dwie szczęki połączone śrubą
- Zaletą dla użytkowników jest to, że typ francuski może być również używany uniwersalnie, gdzie drobny gwint umożliwia znacznie dokładniejsze mocowanie. Co więcej, przy stosowaniu wysokich momentów dokręcania, w przeciwległej szczęce można zacisnąć nakrętkę o identycznym rozmiarze. Gwarantuje to, że szczęki pozostają równoległe do siebie nawet przy przyłożeniu dużych sił, ponieważ na narzędzie nie działa żaden moment zginający.
- Wada: ze względu na swoją konstrukcję, typ francuski jest mniej odpowiedni do stosowania w ciasnych przestrzeniach instalacyjnych.
Klucze – szczypce
Klucz – szczypce jest rodzajem klucza samozaciskowego. Szczęki klucza szczypcowego są ustawione w przybliżeniu równolegle, aby zapewnić pewny chwyt na łbie elementu mocującego.
- Zaleta: klucz – szczypce łączy w sobie cechy klucza nastawnego ze szczypcami chwytającymi, dzięki czemu nadaje się do wielu różnych rozmiarów kluczy.
- Wada: klucz – szczypce nie nadaje się do stosowania wysokich momentów obrotowych
Klucze nasadowe
Klucze nasadowe wykonane są z rur metalowych. Zwykle mają dwa rozmiary, po jednym na każdym końcu. W normie DIN 896 są one określane jako „klucze teowe rurowe dwugłowicowe, typ B”. Jeden sześciokątny koniec jest umieszczany na łbie nakrętki lub śruby. Pęd obrotowy jest nakładany za pomocą pokrętła włożonego przez klucz prostopadle do osi.
- Zaleta: klucze nasadowe dostępne są w wielu wersjach: od lekkich po solidne i ciężkie, od tanich po bardzo drogie. Sześciokąt zapewnia dobre dopasowanie i obejmuje cały łeb zapięcia. Wielkość przyłożonego momentu obrotowego można zmieniać, regulując długość pokrętła lub ramienia dźwigni.
- Wada: klucze nasadowe nadają się tylko do łbów łączników, które są dostępne od góry.
Inne rodzaje kluczy:
Klucze hakowe
Klucz hakowy jest specjalnym narzędziem do dokręcania lub luzowania nakrętek rowkowych. Wielkość narzędzia zależy od zewnętrznej średnicy przeciwnakrętki. Klucze te są dostępne w różnych podwersjach oraz jako klucze hakowe przegubowe.
Klucze kołkowe
Klucze kołkowe są często nazywane również kluczami kołnierzowymi i są używane podczas dokręcania nakrętek z dwoma otworami. Ich sworznie można mocno osadzić na nakrętce, dzięki czemu można ją skutecznie poluzować lub dokręcić.